PRVNÍ HOŘE - Achtung, Sultan!
Urzovci jsou zpět a vyráží do klubů, radujme se! To by asi tak stačilo. Snad jen drobná poznámka. Minulá deska byla a je až příliš dokonalá. Nová je dokonalá poněkud méně, je pouze vynikající. Kdo by to byl čekal?
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Již mnoho vody uplynulo v řece Léthé od památných dob, co se kultovní DISSECTION odebrali k dlouhému odpočinku. Z útrob hibernující harpyje však zanedlouho povstali Johan Norman (rytmická kytara - mj. SATANIZED, DECAMERON, nebo RUNEMAGICK) a Tobias R. Kellgren (baterie – mj. DECAMERON nebo SWORDMASTER), aby se sjednotili pod novou černočernou zástavou SOULREAPER. Po třech letech od vydání jejich prvního skvostu „Written In Blood“ se se skřípěním otevírá opona dějství druhého. „Life Erazer“ – to další příchod Satanizovaných právě nastal…
„Satanized I was born, Satanized I will be“
Prvním problémem, se kterým se chlapi museli vypořádat, byly tahanice okolo samotného názvu kapely. Původně se skupina jmenovala stroze REAPER, ale brzy se ukázalo, že pod tímto jménem již operuje jiná hrubě undergroundová kapela. Jméno bylo tedy nakonec změněno na stávající SOULREAPER (podle stejnojmenné skladby z druhého velkého alba DISSECTION „Storm Of The Light´s Bane“ (1995). Problém číslo dvě se objevil před nahráváním následovníka debutu „Written In Blood“. SOULREAPER posílají do kanceláře svých vydavatelů (Nuclear Blast) demokazetu s novým materiálem, ale jsou ze zdánlivě nepochopitelných důvodů odmítnuti. Věci se měli samozřejmě takto : po rozpadu úspěšných DISSECTION, měli být právě SOULREAPER tou kapelou, která jejich strhující melodický black/death plnohodnotně nahradí. Nestalo se tak, chlapci totiž neměli v úmyslu snižovat se do pozice nějakého ubohého revival bandu, ale chtěli se vydat svou vlastní originálnější cestou. Nuclear Blast reagují vyhazovem a lisování „Written In Blood“ zastavují někde u hranice 10 000 kusů…
„Life Erazer – the Poison of Death“
Nadějné kapely se nakonec ujímají holandští Hammerheart Records, díky nimž může „Vymazávač Života“ konečně spatřit světlo světa. Jak jsem již naznačil výše, SOULREAPER nelze v žádném případě brát jako zaslepené následovníky hordy kolem Jona Nödtveidta. Pokud bych měl i přesto najít nějaké společné pojítko mezi oběma kapelami, nesporně by to byla atmosféra, kterou se DISSECTION podařilo zachytit na prvním albu „The Somberlain“ a kultovních deathmetalových demech „Into Infinite Obscurity“ a „The Grief Prophecy“ (později vydáno spolu s raritními bonusy pod jménem „The Past Is Alive - The Early Mischief“ u Necropolis Records, reedici provedli nedávno Hammerheart). Jiným, méně podstatným, vztyčným bodem je složka lyrická, jejímž autorem je vokalista Christopher Hjertén, který sází na jednodušší temnotářské vize, na rozdíl o Jona ještě více satanisticky orientované. Hlavním oborem SOULREAPER je, oproti DISSECTION, brutální zaoceánský model death metalu s patrným vlivem nedostižných MORBID ANGEL zaobalený v hávu skandinávského blackmetalu. Po doznění znepokojivého intra „The Unholy“ zavelí Christopher svým hlubokým growlem „Crush!!!“ a rozjede se první apokalypsa „Godless Reaper Of Souls“. Sype se zatraceně zostra, pověstný švédský melodický cit dostává jen malou šanci vyniknout. To singlovka „Son Of The Dead“ je deathmetalovým hitem se vším všudy : nechybí ultrarychlé breaky ani technicky vybroušené pasáže, za které by se ani zmínění MORBID ANGEL stydět nemuseli. Tolik očekávaná melodika vyvstává na povrch ve „Static Darkness“ a hlavně v tklivé instrumentálce „Transcending The Fall“. Jinak nečekejte žádný festival líbivosti, SOULREAPER jsou brutální, technickou deathmetalovou kapelou, která nezná jakéhokoli slitování. Žádné ústupky, žádné kompromisy!
Výrazné, pro švédskou scénu ne příliš typické album. Pro zapřísáhlé stoupence DISSECTION to bude možná těžký oříšek, pro ostatní otevřené black/deathers naopak učiněná lahůdka! Pro mě osobně zatím představuje „Life Erazer“ jedno z alb roku.
8,5 / 10
Christopher Hjertén
- growl
Stefan Karlsson
- rytmická a sólová kytara
Johan Norman
- rytmická kytara
Mikael Lang
- baskytara a akustická kytara
Tobias R. Kellgren
- artilerie
1. Intro - The Unholy
2. Godless Reaper Of Souls
3. Son Of The Dead
4. Static Darkness
5. Life Erazer
6. The Slow Fall Of Death
7. Transcending The Fall
8. Blood Chapter
9. Devil´s Speech
10. Pain Within
Life Erazer (2003)
Son Of The Dead (MCD) (2002)
Written In Blood (2000)
Datum vydání: Pondělí, 2. června 2003
Vydavatel: Hammerheart Records
Stopáž: 45:00
Produkce: Andy La Rocque and Nicklas „Terror“ Rudolfsson
Studio: Los Angered (Gothenburg, Švédsko)
-bez slovního hodnocení-
Urzovci jsou zpět a vyráží do klubů, radujme se! To by asi tak stačilo. Snad jen drobná poznámka. Minulá deska byla a je až příliš dokonalá. Nová je dokonalá poněkud méně, je pouze vynikající. Kdo by to byl čekal?
Atmosférický black metal / post-metal. Hodně odlehčená produkce plná vybrnkávaček, náladových pasáží a košatých atmosférických vsuvek. Zuby se moc necení, možná občas mléčné jedničky. Příjemný poslech, vyloženou hitovku však na "Succumb" nenajdete.
Šíleně plodný oneman projekt, Aaron Edge se utrhl ze řetězu s sází jednu desku za druhou. "Agglomeration" je třetí z letošních již pěti alb. A překvapivě to drží slušnou kvalitu. Pokud tedy máte rádi dusivý sludge doom s výbuchy disonantního šílenství.
Hulváti z Jura sú takí naši DARKTHRONE: o pol generácie mladší a s koreňmi v grinde miesto blacku, no doživotne verní metalovej klasike (s čoraz hrubším zvukom). „Kromaňon“ a „Abeceda nenávistí“ sa zapíšu do zlatého fondu. Zbytok asi nie, čo vôbec nevadí.
Oproti EP "God Made Me An Animal" ubral Greg Puciato (ex-THE DILLINGER ESCAPE PLAN), ale i skupina jako celek, na nekompromisnosti, objevují se více i zpěvné a melodické polohy, nicméně je to stále hodně nasraný a uřvaný post-hardcore té nejvyšší kvality.
Strhující rozsáhlé kompozice, které buď zcela pohltí, nebo unudí. Já se hlásím k první možnosti. Je to jako snové divadlo severského death metalu. Za mě je to zatím rozhodně jedna z nejzajímavějších desek letošního roku.
Singl „Winter Storm Vigilantes“ je povedená záležitost, která byla slibnou návnadou na nové album. Velká očekávání byla nakonec zbytečná. S trochou dobré vůle se na albu najdou dvě další slušné skladby, jinak je to stále ten samý a nenápaditý kolovrátek.